Co robić z dziećmi w Szklarskiej Porębie?

02.07.2024

Dinopark Szklarska Poręba

Dinopark, to park rozrywki z naturalnej wielkości modelami dinozaurów, w otoczeniu lasu ze strzelnicą paintbolową i parkiem linowym. Znajduje się w pobliżu naszego resortu tylko 15 min. pieszo. W tym miejscu, szczególnie najmłodsi podróżnicy Happy Valley Resort Szklarska Poręba, świetnie się bawiąc, przeniosą się w czasie pomiędzy epoką, gdy światem rządziły ogromne gady, a teraźniejszością z kinem 6D i mnóstwem innych atrakcji. Jeśli jesteś na pobycie w Happy Valley Resort Szklarska Poręba pamiętaj, że dzieci do 12 r.ż. mają darmowy wstęp do Dinoparku Szklarska Poręba.

Złoty Widok Szklarska Poręba

Złoty Widok to miejsce, którego nazwa nawiązuje do rozciągającego się widoku na przepiękną panoramę Karkonoszy Zachodnich, to świetny punkt widokowy, który przy dobrej widoczności pozwala zobaczyć nawet odległą Śnieżkę! Złoty Widok to próg skalny położony niemal 20 metrów nad przełomem rzeki Kamiennej. Panoramę można podziwiać z tarasu widokowego.

Chybotek

Chybotek to jedna z najstarszych atrakcji turystycznych miasta Szklarska Poręba, grupa skalna odwiedzana już w XIX wieku.

Co ciekawe, jego równowagę można zachwiać. Aby to zrobić, trzeba wspiąć się na szczyt skał i szybko przechodzić z jednego krańca głazu na drugi. Zadanie nie jest proste, ale wykonalne. Po tych czynnościach skała lekko się zachwieje. Stąd też jego nazwa Chybotek. Drugie określenie na wskazaną atrakcję turystyczną w Szklarskiej Porębie to Misa Cukru, które wzięło się z jego kształtu, przypominającego pucharek - cukiernicę.

Zakręt Śmierci

Na brzegu Wysokiego Grzbietu w Górach Izerskich w 1937 roku oddano do użytku budowlę militarną nazwaną później Zakrętem Śmierci. W miejscu tym aktualnie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę całych Karkonoszy.

Niestety, niemal 180 - stopniowy wiraż zawdzięcza swą niechlubną nazwę licznym wypadkom samochodowym.

Wysoki Kamień

To mierzący 1058 m n.p.m. szczyt w Górach Izerskich, z którego można podziwiać m.in. Śnieżkę, Szrenicę, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i wiele więcej. Na szczycie znajdziemy klimatyczne schronisko z charakterystyczną wieżą, gdzie można podziwiać przepiękny widok. Na Wysoki Kamień tuż nad Szklarską Porębą dotrzecie żółtym szlakiem, jest on stosunkowo lekki i niewymagający, idealny na spacery z najmłodszymi.

Śnieżne Kotły

To dwa kotły polodowcowe, których grzbiety położone są na wysokości 1490 m n.p.m. pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem w zachodniej części Karkonoszy. Ze szczytu roztacza się doskonały widok na Góry Izerskie, Kaczawskie, Rudawy Janowickie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Wycieczkę na ten szczyt warto planować między wiosną a wczesną jesienią. Zimą zalega tam warstwa śniegu i lodu, która czasem może utrudnić wędrówkę. Zachęcamy do rozpoczęcia trasy na szczyt od Jagniątkowa, następnie pieszo przejść niebieskim szlakiem aż do Czarnej Przełęczy, gdzie później należy skręcić na czerwony szlak, który prowadzi bezpośrednio na Śnieżne Kotły.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to jedna z największych atrakcji przyrodniczych tego regionu i Szklarskiej Poręby. Składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m i jest najwyżej położonym wodospadem w regionie. Charakterystyczny Wąwóz Kamieńczyka imponuje niezwykłymi skalnymi ścianami. Pod środkową kaskadą wodospadu skrywa się Złota Jama - niewielka, częściowo sztucznie wykuta jaskinia, która dodaje lokalizacji wyjątkowego uroku i tajemniczości.

Szrenica

Szrenica to górujący nad miastem Szklarska Poręba szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362m, na który oprócz szlaku turystycznego, prowadzi krzesełkowa kolej linowa SKI ARENA Szrenica. Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie „Szrenica”, a wierzchołek góry pokryty jest granitowym gołoborzem. Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki klimatyczne takie, jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m., co wybitnie sprzyja funkcjonowaniu dobrej infrastruktury narciarskiej. Szrenica jest również rewelacyjnym punktem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie.

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki jest położony w malowniczej części Eksklawy Karkonoskiego Parku Narodowego. Tworzy go potok Szklarka, który w środkowej części Wąwozu Szklarki, na skalnym progu, na wysokości 520 m spada w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m.

Muzeum Ziemi Juna

Muzeum Ziemi Juna jest strażnicą walońską znajdująca się w budynku Karczmy Głodowej w Szklarskiej Porębie. W muzeum można podziwiać niezwykłą kolekcję minerałów, wziąć udział w warsztatach, zapoznać się z historią Walonów. W budynku znajduje się także sklep z biżuterią z kamieni szlachetnych i ozdobnych.

Stara Chata Walońska

Stara Chata Walońska wybudowana została w miejscu dawnej osady na szlaku tzw. Czeskiej Ścieżki, a dochodzimy do niej mijając różne ciekawe formy skalne. Jest siedzibą walonów w Szklarskiej Porębie — spadkobierców średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Swego czasu znajdowała się w niej siedziba Sudeckiego Bractwa stworzonego przez Wielkiego Mistrza Juliusza Naumowicza.

Schronisko Pod Łabskim Szczytem

Jest jednym z najstarszych, najpopularniejszych i najlepiej zlokalizowanych schronisk w Karkonoszach. Położone na hali pod Łabskim Szczytem na wysokości 1168 m n.p.m., powstało między 1618 a 1648 rokiem, gdzie początkowo służyło jako schronienie dla pasterzy i wędrowców. Po pożarze w 1914 roku schronisko odbudowano, a wkrótce potem dobudowano następny poziom. Z tego miejsca zobaczycie Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, a przy bardzo dobrej widoczności zarysy odległej Ostrzycy.

Krucze Skały Szklarska Poręba

To okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie. Kamień znajduje się nad rzeką Kamienną przy ul. Sikorskiego, natomiast wejście na Krucze Skały znajduje się przy ul. Mickiewicza. Aby tam dotrzeć, należy przejść kilkaset metrów w górę wzdłuż drogi krajowej, a przy parkingu Kamieńczyk skręcić w lewo. Masyw jest podzielony na dwie części. W południowej znajduje się krzyż. Jego historia związana jest z I wojną światową. Upamiętnia on zaginionych wówczas mieszkańców Szklarskiej Poręby.

Lipa Sądowa

Znajduje się w najstarszej części Szklarskiej Poręby. Przed wiekami było tam centrum dawnej Starej Wsi, jak pierwotnie nazywała się Szklarska Poręba. Nazwa tego miejsca związana jest z sądami, jakie odbywały się w tym miejscu raz do roku. Po drugiej stronie ulicy stała Karczma Sądowa. Dziś Lipa Sądowa to wyjątkowe drzewo - pomnik przyrody, pod którym znajdziemy również głaz informujący nas o tym miejscu oraz niewielkie miejsce do odpoczynku.

Magiczny szlak Ducha Gór

Magiczny Szlak Ducha Gór to unikalna trasa turystyczna w Karkonoszach, która łączy piękno przyrody z tajemniczością lokalnych legend. Szlak rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie i prowadzi przez malownicze zakątki Karkonoszy, gdzie turyści mogą odkrywać miejsca związane z legendarną postacią Ducha Gór – Karkonoszy, znanego także jako Liczyrzepa. Przykładem miejsca może być Ogród Ducha Gór - tematyczny inspirowany legendami o Duchu Gór ogród.